• Kategorie
  • Szukaj
  • Nocniki

Nocnik dla dziecka umożliwi Twojemu milusińskiemu pożegnanie się z pieluchami. Choć wydaje się przedmiotem absolutnie zwyczajnym i mało istotnym, to na pewnym etapie rozwojowym dziecka staje się niezwykle ważny. Wybór odpowiedniego modelu bywa niełatwym zadaniem, bowiem nocnik powinien być właściwie dopasowany i musi przypaść do gustu jego użytkownikowi. Kiedy zacząć przyzwyczajać dziecko do treningu czystości i jaki nocnik wybrać?

Nocniki – kiedy dziecko jest gotowe na zrezygnowanie z pieluszki?

Kiedy dziecko staje się gotowe na korzystanie z nocnika? Niektóre maluchy wcześniej, inne nieco później – to sprawa zupełnie indywidualna. Jedne mogą zacząć przygodę z nocnikiem w ósmym miesiącu życia, a inne dopiero zbliżając się do trzeciego roku życia. Specjaliści są raczej zgodni, że większość dzieci wykazuje gotowość do korzystania z nocnika w połowie drugiego roku życia. Zazwyczaj wtedy dziecko ma już pewną świadomość kontroli zwieraczy pęcherza i odbytu, potrafi więc powiedzieć, że potrzebuje skorzystać z toalety.

Dziecko jest więc gotowe, by korzystać z nocnika, gdy potrafi się komunikować i daje znać, kiedy się wypróżnia lub tego potrzebuje. Często maluch w tym wieku zaczyna się również interesować tym, że dorośli udają się do toalety i zaczyna nabierać ochoty do naśladowania domowników. Wówczas dziecko mówi też o tym, że potrzebuje, by wymienić mu noszoną pieluszkę, lub po prostu nie chce jej już nosić. To znak, by zacząć się już rozglądać za dobrej jakości nocnikiem.

Nocniki – jaki wybrać?

Na rynku możemy znaleźć najróżniejsze nocniki dla dzieci. Niektóre mają kształty typowe, inne wymyślne, wybrane są ponadto wyposażone w różne dodatkowe funkcje. Jak jednak odszukać ten jeden, który będzie dla dziecka najlepszy? Przede wszystkim — postaw na wygodę. Tworzący nocnik materiał ma być również giętki oraz trwały. Poza tym przenośna dziecięca toaleta powinna być stabilna i bezpieczna – pozbawiona ostrych fragmentów czy drobnych zdobień.

By jednak korzystanie z nocnika było dla dziecka miłym doświadczeniem, można się również zdecydować na model posiadający lampki czy melodyjki, które uruchamiają się po załatwieniu potrzeby. Doskonałym zachęceniem dziecka do korzystania z nocnika jest także wybranie modelu posiadającego interesujący dziecko design. Wygodnym wyborem, szczególnie dla rodzica, będzie też zamówienie nocnika z wyjmowanym wkładem, co ułatwia jego mycie. Jaki więc powinien być idealny nocnik dla dziecka? Przede wszystkim wygodny w użytkowaniu, bezpieczny dla jego użytkownika, łatwy do utrzymywania w czystości, a poza tym na tyle kolorowy, by dziecko poczuło się zachęcone do korzystania z niego. Jeśli szukasz idealnego nocnika – koniecznie sprawdź, jakie modele prezentujemy na naszej stronie. Z pewnością wybierzesz coś dla Twojego dziecka!