• Kategorie
  • Szukaj
  • Torby

Każdy uczeń powinien mieć chociaż jeden plecak lub torbę. Zadanie wyboru odpowiedniego egzemplarza czeka każdego rodzica lub opiekuna. Jeśli jednak wybierzesz taki plecak, który jednocześnie spodoba się Twojemu dziecku i będzie praktyczny, możesz sprawić, że obowiązek szkolny stanie się dla Twojej pociechy zdecydowanie przyjemniejszy. Wybór tak ważnego elementu w szkolnym życiu ucznia nie może być więc przypadkowy. Plecak powinien być ergonomiczny, dzięki czemu zmniejszy ryzyko problemów z kręgosłupem. Jak więc wybrać odpowiedni plecak dla ucznia?

Jak wybrać plecak do szkoły?

Przede wszystkim dziecko powinno uczestniczyć w wyborze torby czy plecaka szkolnego dla siebie. To bowiem dziecko codzienne spotyka się ze swoimi rówieśnikami i nawet jeśli robi to bezwiednie – to nie uniknie porównywania. W takiej sytuacji trudno jest narzucać dziecku jeden konkretny model, decydując za dziecko i nie pozwalając podjąć samodzielnej decyzji co do koloru czy wzoru. Indywidualny wygląd nie powinien jednak przyćmić aspektów najważniejszych, czyli budowy i praktycznego zastosowania torby lub plecaka. Na skrzywienie kręgosłupa wpływa bowiem nie tylko noszenie torby na jednym ramieniu, ale również źle dobrany plecak.

Wybór plecaka dla dziecka nie jest więc łatwym zadaniem. Wybierając rozmiar plecaka, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę, by był on zawsze zgodny z anatomią malucha. Jego górna krawędź nie może sięgać wyżej niż szyja i ramiona dziecka, a dolna krawędź nie powinna kończyć się niżej niż linia pleców. Ważne również, by plecak miał odpowiednie wyprofilowanie w odcinku lędźwiowym. Pozwoli to na ułożenie się ciężaru na całych plecach – ramiona i biodra będą wówczas odciążone. Szelki natomiast nie powinny być ani zbyt wąskie, ani zbyt szerokie - wąskie będą wpijać się w ramiona, a zbyt szerokie będą zwyczajnie zsuwać się z ramion. Wnętrze plecaka zależy już od indywidualnych preferencji dziecka, jednak zdecydowanie warto, by miało ono przegródki. Warto również, by plecak miał wzmocnione dno, by nie zniszczył się on po jednym sezonie pod wpływem ciężaru książek.

A może torba do szkoły?

Zdecydowanie torby nie powinny nosić małe dzieci, jednak będzie to zapewne atrakcyjny model dla młodzieży licealnej. Najwygodniejszym wyborem jest tutaj klasyczna torba przewieszana przez ramię, którą można nosić przewieszoną z przodu lub opadającą na biodra i zawieszoną na ramieniu. By jednak torba taka była praktyczna, powinna mieć przegrodę oraz mniejsze kieszonki, które pozwolą na przechowywanie drobiazgów. W przypadku torby dla starszego dziecka możemy sobie pozwolić na nieco więcej szaleństwa w przypadku budowy, niż podczas wyboru plecaka dla młodszego dziecka. W przypadku torby również ważny jest pasek, który nie może być zbyt wąski ani zbyt szeroki, z podobnych powodów jak szelki plecaka. Dobrym dodatkiem dla takiej torby będą również tzw. biodrówki, w których dziecko może schować klucze czy portfel. Są one bardzo praktyczne również dla dorosłych i przydają się szczególnie na wycieczkach. Wszystkie te modele możesz znaleźć w naszym sklepie. Koniecznie sprawdź!